НТВ поширює чутки про викрадення донецьких школярок «радикальними націоналістами» (ОБМАН, ПОРУШЕННЯ ПОРЯДКУ АГІТАЦІЇ)

опубліковано 17 жовт. 2014 р., 05:17 office ewgenus   [ оновлено 17 жовт. 2014 р., 05:19 ]
16 жовтня в програмі «Анатомия дня» на російському телеканалі НТВ вийшов сюжет під назвою «Агенты украинский карателей забирают на фронт донецких школьниц». Жодного підтердження цієї заяви протягом всього сюжету не представлено, а твердження про «радикальних націоналістів» нав’язано за допомогою маніпуляцій.

Про викрадення школярок «радикальними націоналістами» ведуча Анна Янкіна заявляє ще у підводці до сюжету: «По официальным данным, которые приводят в руководстве Донецкой народной республики, с начал конфликта там бесследно исчезло не менее тысячи трехсот человек. Среди них обычные мирные жители. Самая распространенная версия – люди оказываются в руках радикальных националистов. Какой в этом случае может быть участь тех нескольких девочек, которых сейчас ищут всем донецком, страшно себе даже представить. Один и тот же сценарий: ушла в школу, на занятиях не появилась, телефон отключен, все акаунты в соцсетях удалены».

Ведуча стверджує, що найпоширеніша версія – дітей викрали радикальні націоналісти. Проте ніхто з героїв сюжету жодного разу не згадав про націоналістів. Інших аргументів на користь цієї версії в сюжеті також не озвучено. Таким чином, автори безпідставно представляють глядачеві чутку як доконаний факт.

У назві сюжету та у підводці ведучої стверджується, що випадків зникнення школярок було щонайменше кілька. Та у самому сюжеті розказано про зникнення однієї школярки – Світлани Захарової. Журналіст Дмитро Зайцев не називає ні імен інших школярок, ні обставин, за яких вони нібито зникли.

«Похоже на самую бытовую историю – ей шестнадцать, до войны она пела в хоре, увлекалась литературой, мечтала следующим летом поступать на переводчика. Но за горячее донецкое лето сильно изменилась – связалась с плохими парнями, стала прогуливать школу». Оскільки вже від самого початку глядачеві нав’язано думку про те, що дівчинку викрали «радикальні націоналісти», то розмита фраза «связалась с плохими парнями» повинна асоціюватися у глядача саме із націоналістами.

Водночас в сюжеті ні мати Світлани, ні будь-хто інший не називає жодної версії зникнення дівчинки та не згадує про «радикальних націоналістів». Таку чутку без жодних аргументів озвучує лише автор сюжету Дмитро Зайцев, згадуючи вже про українську армію: «По Донецку пошел слух – пропадают девочки Светиного возраста. Они удаляют акаунты из социальных сетей, выключают телефоны и уходят на фронт. Родители в ужасе [...] В городе говорят, что школьниц вербуют агенты украинской армии. Поверить в романтику войны в 16 очень просто».

У другій частині сюжету журналіст розповідає про зникнення безвісти депутата так званої ДНР – Єгора Шевченка. Зі свідчень героїв сюжету стає відомо, що чоловіка викрали з власного помешкання. Інформації про те, що викрадачі були «радикальними націоналістами», як і будь-яких інших даних про викрадачів, в сюжеті немає.

На завершення сюжету журналіст наводить статистику зниклих безвісти, яка відрізняється від згаданої у підводці до сюжету: «По данным Донецкой народной республики, только в последнее время бесследно исчезли полторы тысячи человек. Искать их в условиях войны почти невозможно. Поэтому родственникам только остается верить и ждать». Анонсуючи сюжет ведуча Анна Янкіна також із посиланням на «ДНР» заявляла, що за час конфлікту зникло «не менше 1300 осіб».

Водночас прес-служба міської ради Донецька 13 жовтня повідомила, що з початку бойових дій у місті зникло 114 осіб. Серед них - двоє дівчат 15 та 16 років.

Нагадаємо, автори програми «Анатомия дня» на НТВ та, зокрема, журналіст Дмитро Зайцев занесені на Дошку ганьби брехливих журналістів».

Матеріал підготовлено в рамках проекту «Дошка ганьби брехливих журналістів»


http://osvita.mediasapiens.ua/