ОБСЄ та Рада Європи закликали українську владу виключити журналістів із санкційного списку (ПОРУШЕННЯ ПРАВ ЗМІ)

опубліковано 18 вер. 2015 р., 11:49 office ewgenus   [ оновлено 18 вер. 2015 р., 11:49 ]

Представник ОБСЄ зі свободи медіа Дуня Міятович заявила, що санкції української влади, які заборонили в'їзд до України кільком десяткам іноземних журналістів, є серйозною загрозою для прав журналістів на вільний збір інформації. Відповідну заяву вона поширила 17 вересня.

 

«Я поважаю законне право урядів боротися з тероризмом і захищати національну безпеку і своїх громадян. Але запровадження широких обмежень, що перешкоджають вільному пересуванню журналістів, не є шляхом для гарантування безпеки», - сказала пані Міятович.

 

Вона також закликала Президента України Петра Порошенка змінити свій указ і виключити з нього журналістів. «Влада повинна полегшити роботу журналістів і утриматися від створення адміністративних перешкод для в'їзду», - сказала пані Міятович.

 

Переглянути рішення про санкції щодо представників медіа закликав українську владу і генеральний секретар Ради Європи Турбйорн Яґланд. Відповідну заяву він поширив 17 вересня.

 

«Ми працюємо з Україною, щоб просувати демократичні реформи. Свобода слова й медіа є фундаментальним правом. Тому Україна має переглянути санкції проти медіа», - сказав пан Яґланд.

 

Нагадаємо, 16 вересня Президент України Петр Порошенко своїм указом увів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони України (РНБО) від 2 вересня щодо застосування санкцій проти фізичних та юридичних осіб, відповідальних за здійснення злочинної діяльності проти України. До санкційного списку потрапили 44 журналісти та блогери (а також публіцисти, редактори та ведучі). На рівні з російськими журналістами-пропагандистами, а також співробітниками просепаратистських ЗМІ в списку фігурували троє журналістів британської корпорації BBC, троє іспанських журналістів та публіцист німецького видання Die Zeit.

 

Редактор служби іноземних новин британської телерадіокорпорації ВВС Ендрю Рой заявив, що вважає це «ганебним нападом на свободу засобів інформації».

 

Міністр інформаційної політики (МІП) Юрій Стець заявив, що перелік журналістів, до яких застосовано санкції України, є неоднозначним і потребує змін. За його словами, буде створено робочу групу з представників громадськості, народних депутатів, які напрацюють свої пропозиції щодо застосування санкцій до представників ЗМІ.

 

У свою чергу перший заступник міністра інформаційної політики Тетяна Попова сказала, що українське відомство, яке зініціювало та додало до списку санкцій України журналістів впливових західних медіа, має пояснити доцільність такого кроку, або ж ці прізвища слід вилучити з переліку.

 

Тим часом Інститут масової інформації з'ясував з власних джерел, що список осіб, до яких застосовано санкції України, складали в Міністерстві закордонних справ України в лютому 2015 року.

 

Незалежна медіапрофспілка України та Національна спілка журналістів України, які входять до Міжнародної федерації журналістів, висловили вимогу до Президента України Петра Порошенка надати роз'яснення щодо включення низки міжнародних журналістів до санкційного списку.

 

Міжнародна неурядова організація Комітет захисту журналістів засудила указ Президента України Петра Порошенка, який поширив санкції на журналістів, і закликала українську владу негайно виключити їхні імена із санкційного списку.

 

17 вересня Президент України Петро Порошенко доручив РНБО вилучити прізвища журналістів ВВС зі списку осіб, щодо яких Україною застосовано санкції.

 

Того ж дня РНБО виконала доручення Петра Порошенка і скасувала санкції щодо шести європейських журналістів: трьох журналістів BBC, двох іспанських журналістів та одного німецького. Санкції щодо решти 38 медійників залишилися в силі.

 

«Телекритика»