«Самопоміч» підтримала «смітникову люстрацію», а «Опозиційний блок» хоче відмінити закон про очищення влади

опубліковано 2 жовт. 2014 р., 12:54 office ewgenus   [ оновлено 2 жовт. 2014 р., 12:54 ]
У Миколаєві 30 вересня кандидати у народні депутаті від партії «Самопоміч» Єгор Соболев, Альона Бабак і Олександр Данченко, а також № 2 в списку кандидатів «Опозиційного блоку» Олександр Вілкул говорили про децентралізацію та люстрацію.
Представники «Самопомочі», яка концентрується, в тому числі, на розвитку місцевого самоврядування, обстоювали точку зору, що Донбас потрібно визнати окупованою територією, а ось повноваження і кошти надати усім іншим регіонам – через Бюджетний кодекс забезпечити фінансовий статус громад, залишивши долю податків (наприклад, податку на прибуток) у регіоні, казала Альона Бабак. Взагалі, як вважає Олександр Данченко, до розвитку громад потрібно підходити з точки зору бізнес-проекту: потрібно створювати економічну раду регіону і складати бізнес-план розвитку регіону, чітко відмовляючись від популістських ідей.

«Децентралізація – це коли не заважають громаді розставляти акценти там, де їй потрібно», - кажуть в «Самопомочі».

Уявлення № 2 у списку «Опозиційного блоку» Олександра Вілкула на децентралізацію дещо інше. Він також казав про передачу повноважень з центру на місця, згадував про максимальну фінансову автономію (той же податок на прибуток, доля якого повинна залишатися у регіоні, згадував), але основна направленість була політичною та гуманітарною. Зокрема, підкреслив необхідність виборності губернаторів (потім пояснив, що мав на увазі голову регіону), запровадження механізму відклику депутатів, мерів та губернаторів, а також максимальну гуманітарну автономію (кожен регіон має обрати свою мову, встановлювати пам’ятники своїм героям, святкувати свої свята). Але він категорично не підтримає ідею федералізації, тому що вона шкодить молодій державі Україна.

А ось погляди на люстрацію у представників цих двох політичних сил зовсім різняться.

На погляд представника «Самопомочі» Егора Соболева, очищення влади потрібно провести за тими критеріями, які вказані в прийнятому, але ще не підписаному Президентом законі, та звільнити чиновників, які підпадають під ці критерії.

«Ті країни, які провели справжню де-КДБізацію, рвонули вперед. Справи минулого – то справи минулого, вони не повинні затуляти майбутнього. Відсторонення їх від державних посад на них не відобразиться – ані на доходах, ані на здоров’ї, але допоможе державі», - вважає Соболев.

В «Самопомочі» визнають, що від люстрації постраждають десь 10-15 % добропорядних людей, але на життя в достатку їм вистачить, тому що вони втратять лише посади.

При цьому Соболєв підтримав так звану «смітникову люстрація» і зазначив, що це життєва мудість і благородство українського народу, який міг діяти більш радикальнами методами.

«Якщо протягом семи місяців нічого не відбувається, і люди бачать, що вся система Януковича працює, не дивлячись на те, що він у Ростові. То вони, звісно, починають повставати проти цього. Люди більше не раби, люди хочуть бути господарями своєї долі, своєї влади, свого життя. Я думаю, що сміттєві баки – це життєва мудрість і благородство українського народу, що був обраний саме цей механізм, бо за те, що відбувається могли б вбивати», - відзначив Соболєв.

Друга людина у списку «Опозиційного блоку» Вілкул казав про те, що під Закон про люстрацію потрапить 3 млн чоловік.

«Через цю принизливу процедуру люстрації мають пройти біля 3 млн людей – тих, хто повинен сплачувати пенсії, соціальні пособія, Батьківщину захищати. Я вважаю, що провина людини може буде визнана або не визнана у законодавчо встановленому порядку, коли є слідство, є суд, де визначає, чи винувата людина, чи ні. Коли невелика кількість людей надягла чорні маски, оголосила себе єдиною вірною народу України і хоче стати головним люстратором, усіх люструвати. Це точно не Європа, це точно третій світ. 30 років у Європі не приймалися такі закони, в ХХІ столітті таких законів в Європі немає. «Опозиційний блок» буде відміняти цей закон», - сказав Олександр Вілкул.

Варто зазнчити, що бесіда кандидатів від «Самопомічі» з журналістами проходила за чашкою чаю, у той час як представник «Опозиційного блоку» у Миколаєві погрожував деяким працівникам ЗМІ «винести їх із зали».