ВИБОРЧИЙ ЛІКНЕП

Перевірка у списку виборців, Голосування за місцем перебування (вдома, у лікарні), Голосування не за місцем прописки, Голосування переселенців, День голосування. Про що варто пам’ятати виборцю?

Не продавай свій голос, не віддавай владу в руки злочинців (ВІДЕОРОЛИК, ОПОРА)

опубліковано 23 жовт. 2014 р., 05:02 office ewgenus   [ оновлено 23 жовт. 2014 р., 05:04 ]Відеоролик Громадської мережі «Опора».Блок-схеми окремих процедур виборчого процесу (ОБСЄ)

опубліковано 22 жовт. 2014 р., 02:18 office ewgenus   [ оновлено 22 жовт. 2014 р., 02:22 ]

Блок-схеми окремих процедур виборчого процесу для членів дільничних виборчих комісій на позачергових виборах народних депутатів України 26 жовтня 2014 року. Видання здійснено в рамках проекту «Розбудова спроможності в проведенні навчання у вибор...Читати далі


Долучайтеся до проекту з контролю чесних виборів - Очі України

опубліковано 22 жовт. 2014 р., 01:50 office ewgenus   [ оновлено 22 жовт. 2014 р., 01:50 ]


Заходьте на сайт opir.org . Тут ви можете відстежувати порушення, що відбуваються під час виборів в прямому ефірі. Користуйтесь мапою для відстежування порушень, що відбуваються поруч з Вами та за можливості перешкоджайте. Якщо Ви наглядач, журналіст або просто громадянин, котрий піде голосувати - встановіть наші додатки на смартфони, котрі допоможуть оперативно повідомити про порушення. Посилання на завантаження додатків Знаходиться праворуч в інтерфейсі сайту опір.орг.

Після встановлення додатку потрібно зайти в систему через синхронізацію з Фейсбуком або Вконтакті. Перебуваючи на дільниці натисніть центральну кнопку аби додати інформацію про порушення. Додаток автоматично визначить дільницю на якій Ви знаходитесь. Якщо поблизу є ще одна дільниця - уточніть саме свою натиснувши на кнопочку геолокації. Ви Маєте можливість додати повідомлення про порушення у текстовому вигляді, прикріпити фотографію або безперервно вести стрім-трансляцію з дільниці. Для цього вставте посилання на свій ютюб або бстрім канал в додаток та згорніть його у фоновий режим.

Також додаток виконує й аналітичну функцію. Тут ви як і на сайті можете відстежувати порушення на карті, червоні позначки показують дільниці де вже є зафіксовані порушення, сині - де немає. Зокрема можна в загальному списку порушень увійти в детальну інформацію про порушення і допомогти нашим модераторам перевіряти правдивість отриманих повідомлень.

Всі повідомлення, що додаються за допомогою нашого сервісу й додатків збирають автоматично необхідні атрибути для використання наданої інформації щодо порушень у можливих судових позовах.

Але наша мета в першу чергу проконтролювати громадою чесність проведення виборів і оперативно відреагувати на порушення і фальсифікації.
Очі України
Проект в пілотному режимі працював на Президентських виборах 25.05.2014 і розрахований на циклічну реалізацію під час кожних наступних парламентських та президентських виборів.

Мета: забезпечення освітлення виборчого процесу, в разі виявлення значних фальсифікацій — використання доказів для анулювання результатів та за можливості перешкоджання порушенням через оперативне втручання.

Суть: можливість оперативного фіксування порушень та введення он-лайн відео-стрім спостереження з виборчих дільниць за допомогою мобільних додатків. Моніторинг таких порушень на геолокаційному веб-сервісі з відповідним організованим реагуванням громади в складі мобільних груп.


Громадське Телебачення

Мобільний додаток «ВИБОРИ 2014» вже доступний на Google Play

опубліковано 17 жовт. 2014 р., 05:21 office ewgenus   [ оновлено 17 жовт. 2014 р., 05:21 ]

Інститут масової інформації (ІМІ) та Громадянська мережа ОПОРА запустили «Набір виживання» у формі мобільного додатку. В ньому зібрані закони і постанови ЦВК, інструкції спостерігачам, бланки скарг і заяв про порушення законодавства, верифікатор протоколів та ін.

Додаток містить:

· Закон «Про вибори народних депутатів України» та важливі постанови ЦВК;
· Загальні інструкції для спостерігачів;
· Поради працівникам ЗМІ щодо роботи у виборчий період;
· Класифікацію найтиповіших порушень виборчого законодавства;
· Типові бланки скарг і заяв про протиправні дії і бездіяльність відповідних органів, про адміністративні і кримінальні правопорушення;
· Джерела офіційної інформації про фінансування виборчої кампанії;
· Інформацію про передвиборну агітацію, політичну рекламу та опитування громадської думки;
· Верифікатор протоколів виборчих комісій;
· Тест на знання виборчого законодавства;
· Форму для повідомлень про порушення прав журналістів.
Мобільний додаток «ВИБОРИ 2014» вже доступний на Google Play.

«Вибори та ЗМІ»

фото - donbass.comments.ua

Відеоролики з інформацією про права виборців

опубліковано 17 жовт. 2014 р., 00:36 office ewgenus   [ оновлено 17 жовт. 2014 р., 00:40 ]

Напередодні позачергових парламентських виборів 2014 понад 20 регіональних телекомпаній розпочали трансляцію серії соціальних роликів з пояснення прав та обов’язків громадян щодо виборчого процесу. Проект створено Незалежною асоціацією телерадіомовників, за підтримки Національного фонду на підтримку демократії та проекту «У-медіа», повідомляє прес-служба НАМ.

«Важливо, щоб кожна людина усвідомлювала, як вона може захистити своє право на голосування. Куди звернутися, якщо виборець раптово захворів і не може проголосувати на дільниці? Як голосувати переселенцям? Про що важливо пам’ятати, аби ваш голос було зараховано? Асоціація підготувала 10 роликів з відповідями на ці та інші питання. Ролики є вільними для трансляції. Ми дякуємо за допомогу у їх виготовленні нашим партнерам, а також членам асоціації, зокрема компаніям МТРК “Чернівці” та ТРК “Юніон”», – зазначила виконавчий директор НАМ Катерина М’ясникова.

Тривалість роликів – до1 хвилини. Передбачається вільна трансляція на регіональних телеканалах у новинах, спеціальних програмах, телемостах, а також на інтернет-ресурсах.

Теми сюжетів стосуються найбільш актуальних правових питань виборчого процесу.
Перевірка у списку виборців http://youtu.be/sQY8nSELYX4


Голосування за місцем перебування (вдома, у лікарні) http://youtu.be/OvOrd7smC3M


Голосування не за місцем прописки http://youtu.be/yfz9A8rZD-g


Голосування переселенців http://youtu.be/UWeIKh120vw


День голосування. Про що варто пам’ятати виборцю? http://youtu.be/TS9S2Qm-J9AПереглянути всі ролики можна на сайті асоціації.

Запити для трансляції слід надсилати на адресу pr@nam.com.ua, в темі вказати «Запит на сюжети» і зазначити регіон мовлення телеканалу.

«Вибори та ЗМІ»

Продавати свій голос політикам є злочином – юрист (Радіо Свобода)

опубліковано 17 жовт. 2014 р., 00:27 office ewgenus   [ оновлено 17 жовт. 2014 р., 00:28 ]


Гості «Вашої Свободи»: Олексій Кошель, голова правління Комітету виборців України; Ярина Журба, експерт Центру політико-правових реформ.

Олександр Лащенко: 10 днів лишилося до голосування на позачергових парламентських виборах в Україні. Верховна Рада при цьому посилила покарання за підкуп виборців. Тепер за такі дії «світить» до двох років тюрми, за змінами до Кримінального кодексу держави.

Ну, а міністр внутрішніх справ Арсен Аваков стверджував, що міліція порушила вже кілька десятків кримінальних справ щодо нечесних кандидатів. Вітаючи ухвалений закон про посилення відповідальності за підкуп виборців, головний міліціонер країни переконував: «Ті, хто роздає гречку на виборах, повинні смакувати її у в’язниці».

Передусім матеріал мого колеги Андрія Кузнецова. Він нагадує, як деякі кандидати за місце під куполом Верховної Ради можуть витрачати кілька мільйонів доларів, за те, щоб отримати таку можливість, як переконують політтехнологи.


– Пані Журба, це зміни до Кримінального кодексу. Ця стаття існувала. Не сьогодні замислилися не лише депутати, не лише експерти, не лише політики, якщо їм вірити, про те, що має бути відповідальність за підкуп виборців. І тепер уже до двох років за певні дії, а то і більше.

Ну, може бути до 10 років. Може бути довічне ув’язнення. Можна прописувати що завгодно. А як на практиці реалізувати справжнє покарання, щоб той, хто підкуповує виборців, сидів за гратами?

Ярина Журба: Тут є два аспекти цієї проблеми. Перший – законодавчий, що встановлює закон. Справді, зараз за підкуп виборців можна притягнути до кримінальної відповідальності. І навіть були такі випадки. Поодинокі, але були. І це відбувалося в рамках статті «Перешкоджання здійсненню виборчого права». Тобто, шляхом підкупу. Зараз цим законопроектом введена нова стаття: підкуп виборців.

Але що справді нове, чого не було до цього? Що відповідальність зараз несуть не тільки ті, хто підкуповують виборців, але і самі виборці. Тобто, зараз людина, яка прийме від кандидата чи його осіб, які ходять за нього агітувати, якісь матеріальні цінності, гроші, цим законом навіть визначено, який це може бути розмір – більше 37 гривень, зараз це 3% від мінімальної зарплати, це буде злочином.

Тут справді я погоджуюся з тезою Сергія Гайдая, що цензи просто неможливо якимось чином прописати, запровадити, щоб вони працювали.

– Цензи, тобто участі у виборах, голосуванням, так?

Ярина Журба: Так.

А от підвищувати правову культуру, то це має бути зрозуміло самим громадянам. Якщо вони продають свій голос, то вони взамін продають фактично свій майбутній добробут.

– Загрожує покарання тим, хто купується на це, якщо приймають цей «презент» більше 37 гривень? Яке саме покарання?
Штраф до 5 100 гривень, виправні роботи або обмеження волі на два роки. Покарання виборців, що продаються. Голова держадміністрації хоче вплинути на роботу виборчої комісії, позбавлення волі терміном від п’яти до 10 років
Ярина Журба

Ярина Журба: З набуттям чинності цього закону їм буде загрожувати покарання. Це може бути штраф до 5 100 гривень або виправні роботи на два роки, або обмеження волі на два роки. Це залежить і від обставин.

Тому справді є інновація, запропонована цим законом. І таке покарання виборців за те, що вони продаються, існує і в Німеччині, і в Швейцарії, і в Австрії.

Також законом підвищені санкції за деякі інші порушення. Наприклад, якщо раніше адміністративний ресурс, коли приходить, наприклад, голова державної адміністрації і хоче вплинути якимось чином на роботу виборчої комісії, то раніше, якщо був вирок суду щодо такого, він міг відбутися штрафом або ж максимальним покаранням від двох до п’яти років, а зараз це тільки позбавлення волі терміном від п’яти до 10 років.

– Без адміністративного покарання? Зразу кримінальне покарання?

Ярина Журба: Штраф – це теж кримінальне покарання. Але зараз тільки позбавлення волі може бути за такі дії.
За внесення неправдивих відомостей у протоколи від 3 до 7
Ярина Журба

І так само посилено відповідальність за інші злочини. Наприклад, дуже поширена фальсифікація, коли складаються виборчі протоколи, то за внесення неправдивих відомостей у протоколи, за їх фальсифікацію, то це буде від 3 до 7 років. А раніше теж була можливість штрафу.

– Пане Кошель, бодай одна людина за порушення (нехай тільки зараз набули чинності більші покарання, але ж існувало це покарання у Кримінальному кодексі) була під судом і, зрештою, була покарана за вироком за те, що підкуповувала виборців? Є такі факти у Вас?

Олексій Кошель: Є такі факти. Але це лише поодинокі факти.

Я хочу нагадати, що у 2004 році, коли працювала тотально машина фальсифікацій і механізм адмінресурсу, і механізм повністю заміни результатів голосування, було порушено, якщо я не помиляюся, більше тисячі кримінальних справ. Потім була амністія, потім було загальне прощення, потім лише кілька людей дійшли до суду. І то, здається, вони потрапили під амністію. Тобто, покарання винних не було.

До того часу, поки не буде працювати система правоохоронних органів, поки не буде працювати державна машина, ми не можемо бачити високого рівня відповідальності політиків на виборах. До того часу у нас будуть купувати виборців, як товар, ми будемо продавати свої голоси, як товар. І в результаті ми будемо отримувати повністю корумповану владу.

– Ну, якщо є пропозиція і є попит. Самі деякі виборці готові залюбки купуватися.

Маємо питання слухача.

Слухач: Пане Кошель, у нас по 161 виборчому окрузі (це місто Ромки Сумської області) є такий Микола Лаврик. І він тут намагається підкупити виборців. Що тільки не пропонував. Все пропонував! Хоче перемогти цей Микола Лаврик.

– Єдине, що я зауважу, що Микола Лаврик не може зараз прокоментувати Ваше твердження. У будь-якому разі, якщо буде можливість, то Радіо Свобода візьме у нього коментар з приводу заявлених Вами звинувачень.

Але загалом, пане Кошель, на цих виборах більше таких фактів, які ви фіксуєте, щодо підкупу виборців, чи менше? Адже попередня парламентська виборча кампанія була рівно два роки тому, у 2012 році.

Олексій Кошель: Перш за все по виборчому окрузі, який прозвучав, то ми обов’язково візьмемо до уваги. У нас працює мережа спостерігачів уже сьогодні, тобто до дня голосування, так звані довготермінові спостерігачі. Вони цю інформацію вивчать. Якщо факт має місце, то він буде мати вирішення, у тому числі і в юридичній площині.

– Взагалі, коли ви доходите висновку, що певний кандидат дійсно підкуповує виборців, на ваш погляд, що ви тоді робите? Ви подаєте до суду? Яким чином просувається справа? Чи просто у пресі заявляєте про такі факти і не більше того?

Олексій Кошель: Ми не є суб’єктом виборчого процесу. Ми не можемо подавати до суду, тому що КВУ – це громадська організація. Але я хочу сказати, що навіть самого факту оприлюднення у ЗМІ, того чи іншого факту з аргументованими доказами достатньо для того, щоб правоохоронні органи могли порушити кримінальну справу.

Я сподіваюся, що якщо сьогодні або завтра буде підписаний закон, через два дні вступить у силу, то є підстави говорити про те, що з понеділка МВС може порушувати сотні кримінальних справ за підкуп виборців. І, власне, це на сьогодні, на превеликий жаль, єдиний механізм, який може поставити певний психологічний бар’єр, щоб зупинити цю машину.

Тому що в нас, на превеликий жаль, підкуп уже став традицією. Він уже став невід’ємною частиною виборчої кампанії. Більше того, з’явилися десятки спеціалізованих фірм, які професійно займаються підкупом.
«Легальний підкуп». У рамках виборчого фонду виділяю по 200 гривень на частину виборців, і можу купити до 20 тисяч голосів виборців
Олексій Кошель

З’явився термін «легальний підкуп». У рамках виборчого фонду я виділяю по 200 гривень на кожного виборця, на частину виборців, і в рамках виборчого фонду я можу купити до 20 тисяч голосів виборців. Укладаю договір про те, що той чи інший виборець є моїм агітатором. У рамках чинного законодавства відбувається подібна скупка.

Зараз, на моє переконання, ухвалений закон – це фактично революційне рішення. І він фактично повторює, як уже говорили сьогодні, норми європейського законодавства. Зокрема, приклад Польщі, яка встановлює однакову відповідальність і для того, хто купує, для того, хто платить кошти, і для того, хто приймає кошти.

Але наскільки цей закон спрацює на цих виборах, то це залежить виключно від МВС. Якщо з понеділка ми не побачимо сотні прикладів порушень кримінальних справ, якщо ми не побачимо інформацію про хід кримінальної справи по одіозних політиках, зокрема по пану Ківалову, відео про якого показували, по інших політиках, то це означає, що роль цього закону на виборах буде мінімальною. Лише робота правоохоронних органів зараз може зупинити систему скупки, тому що підкуп виборців на сьогодні проходить на близько 30% виборчих дільниць.

– Кожна третя дільниця – це відбувається, за вашими даними?

Олексій Кошель: Так. Це означає, що ми можемо десятки людей побачити у парламенті, які прийдуть за кошти, грубо кажучи, купивши свої мандати.

– Але загалом зараз більше купують чи менше, ніж під час попередньої парламентської виборчої кампанії?

Олексій Кошель: 2012 рік – я думаю, що це навіть не варто порівнювати. Там цифра була значно більша. Понад 90% виборчих дільниць. Я думаю, що ця цифра наближалася до абсолютної більшості. Але там відбувався підкуп. Більше того, ми можемо говорити про те, що підкуп виборців прямий, фінансовий, тобто робота «пірамід» по підкупу, мала місце на переважній більшості виборчих дільниць.
У рази покращили виборчу кампанію
Олексій Кошель

Прогрес зараз є, відчутний. Ми у рази покращили виборчу кампанію у цьому напрямку. Закон справді створив дуже серйозну психологічну перешкоду і для виборців, і для тих, хто хоче купувати. Але я ще раз наголошую: поки ми не побачимо злагоджену систему правоохоронних органів, поки не побачимо перші сотні кримінальних справ, які навіть у перспективі, там через півроку будуть доведені, нехай частина з них, але до того часу ми не можемо говорити про те, що система підкупу на виборах не спрацює.

– Пані Журба, Ви поділяєте думку пана Кошеля про те, що це революційний законопроект?

Ярина Журба: Так. Чому він революційний? Тому що зараз ми перебуваємо на дуже особливому етапі. Нам треба збудувати нову систему. І в принципі суспільство цього хоче, прагне і розуміє важливість. Тому що зараз, якщо ми знову підемо у це русло ріки, якщо воно вже встановлене, то потім його важко змінити. Зараз час, коли ми можемо формувати русло ріки.
Приходить агітатор від кандидата і пропонує вам гроші. Маєте піти і написати заяву в міліцію про злочин
Ярина Журба

І зараз на це впливають дуже громадяни. Тому для прикладу. Якщо до вас приходить якийсь агітатор від кандидата і пропонує вам гроші, то що, як свідомий громадянин, як будівельник держави, ви маєте зробити? Піти і написати заяву в міліцію про злочин, повідомити про злочин. Це злочин, як і будь-який інший.

– Перший крок. От пересічний виборець вважає, що його намагаються підкупити. Він що? Йде у міліцію пише заяву?

Ярина Журба: Навіть пану слухачу, який телефонував, я раджу піти в міліцію і написати заяву. Як краще це зробити? Є громада. Це відбувається все на виду. Люди все бачать. Зібратися відразу кільком людям, щоб були свідки. Якби зараз відбулося масове повідомлення про злочини, і люди про це пішли б свідчити, то ця практика просто була б припинена. Тому що кандидати розуміли б, що вони таким чином собі шкодять. Тому залежить і від роботи правоохоронних органів, як вони будуть застосувати цей закон, і від активності громадян.

Зараз саме той етап, коли ми змушуємо органи працювати. Зараз нам треба змусити запрацювати цей механізм, який нам цей закон надав. Він був і до того. Але зараз він значно покращений, скажімо так.

І ще один дуже важливий момент. Ми, звичайно, згадуємо попередню практику. Але визнаємо, що вона була неправильною. Зараз ми формуємо іншу практику. Так от, у попередній практиці навіть ці поодинокі випадки, коли люди притягувалися до відповідальності за злочини, то це не був Ківалов, який навіть заслужив відповідний псевдонімним в медіа...

– Сам пан Ківалов переконує, що, наприклад, на цих парламентських виборах, де він балотується, звісно, по одеському рідному округу, адмінресурс дуже активно застосовують, але не він це робить, а його опоненти.

Ярина Журба: Ну, звичайно.

– Давайте все не зводити до одного кандидата в народні депутати. При всій його відомості.

Ярина Журба: Так. Але один вирок, який був, наприклад, по виборчих злочинах, то це людина, яка була членом виборчої комісії. Звичайна дільнична виборча комісія. Жінка просто взяла бюлетень і проголосувала за свого сина. Вона вирішила, щоб він не йшов на дільницю, чи, можливо, він десь був відсутній. Така людина була покарана. Звичайно, що вона порушила закон.

Але закон не може бити по людях, а в той же час ті, хто є двигуном таких масових порушень, фальсифікацій, залишатися безкарними. Тому навіть по вашому репортажу було видно і імена, і кандидати. Є, наприклад, і той район, де я живу в Києві. Це не є місця для розміщення реклами, але у той же час повністю обклеєний весь район – на дитячих садках, на майданчиках і так дальше.Це є підкуп фактично. Засаджені клумби. Що найкумедніше? Зараз осінь – у нас масово розсаджуються клумби, квіти.

– Два роки тому (відомий факт), вибачте, громадські туалети будував один із кандидатів (не буду називати його прізвища), по-моєму, у Харкові. І там були підписи з його прізвищем. Це було дуже красномовно.

Але має бути відповідальність (і вона, як Ви кажете, пані Журба, вже прописана у законі) не лише тих, хто підкуповує, хто пропонує, а й хто бере ці хабарі? Якщо є пропозиція, то є і попит. Це ж взаємопов’язані речі.

Ми звернулися до мешканців Києва. Вони готові купуватися на цю не лише гречку, але й на будь-які «презенти», таким чином приймати ці «подарунки»? Чи для них зараз, після Революції гідності, такі речі неприйнятні?
Респондент: Від слів переходити до діла. Якщо хоч одного покарають, то інші будуть думати.

Респондент: Напевне, два дні тому побачив. Це перший раз. Я був вражений цим! Я думав, що взагалі в цьому році цього не буде. Після останніх подій, я думав, цього не буде. Але, видно, схема діє. Я вважаю, що, може, впав зараз рівень життя, і люди просто думають про себе.

Респондентка (переклад): Ніколи не продавалася і бажаю цього не робити іншим. Треба бути чесними відносно самих себе.

Респондент (переклад): Цей стан, у якому зараз перебувають люди. Я чотири місяці, п’ятий вже як не отримую пенсію. Все, що було, вже підім’яли. Вже нічого не лишилося. Тому, напевне, і мішок гречки буде.

Респондент: Це залежить від людей. Якщо ми не будемо зовсім продаватися, то нас не будуть купувати. Саме головне. Є вже внесені зміни до Кримінального кодексу на днях, але це не допоможе. Допоможе тоді, коли ми самі перестанемо продаватися. Люди самі мають зрозуміти, що це єдиний день, коли вони реально обирають владу. Її треба вибирати серцем, розумом, головою, а не купуватися за те, що ви сказали, тобто за гречку.

– Бачите, які виборці є. Я не просто як ведучий, а як громадяни України (вибачте за такий пафос) у захопленні! Але таких виборців (не знаю, соціологам на це варто відповідати) не так і багато?

Ви згадали про події 2004 року. Які основні мотиви були тоді, чому люди вийшли тоді на Майдан? Як не вважав би той кандидат, який після цього, зрештою, Майдану став президентом (у нього своя думка, я не знаю, чи збереглася й досі), то одна з головних причин – це в першу чергу нахабність цього нав’язування тоді провладного кандидата. Тоді Майдан переміг. Той кандидат, який контрольованими серверами в ЦВК намагався перемогти, зазнав поразки.

Але невдовзі відбулися інші вибори. У цьому ж Києві. Обирали мера. Не буду називати – всім дуже відоме прізвище. Потім ще раз були вибори мера. І на відносно чесних виборах обрали його завдяки цій гречці.

Як це так – столиця держави, в якій тоді перемогла революція, пішла на це цілком свідомо?

Олексій Кошель: З одного боку, киян поставили перед вибором. Була використана технологія, голоси були розтягнуті. Тому кандидат, який будував «систему гречки», я хочу сказати, що це система, яка вбудовувалася роками, отримав перемогу.

На превеликий жаль, до сьогодні багато політиків живуть, умовно кажучи, у «світі гречки». От Ви сьогодні згадували не один раз про пана Ківалова. У його виборчій програмі він звітується про те, що він поклав дві тисячі квадратних метрів плитки у місті Одесі. Тобто політик, який іде будувати державу, який іде приймати закони, він звітується виборцям плиткою.
Одного тексту виборчої програми достатньо, щоб порушувати кримінальну справу. Політики живуть в «світі гречки» з 2004
Олексій Кошель

Більше того, є виборчі програми, де, на мою думку, МВС має детально передивитися програму мажоритарників. Тому що в окремих із них є твердження, які можна розглядати, як підкуп виборців. Кандидат іде на вибори. Він стверджує про те, що я (у теперішньому часі) проводжу роботу по ремонту шкіл, лікарень, дитячих садків. Одного тексту виборчої програми достатньо, щоб порушувати кримінальну справу.

Політики сьогодні живуть в умовному «світі гречки», починаючи від 2004 року. Тому закон, який ухвалений позавчора, це один із механізмів поставити психологічний бар’єр, зупинити, але в разі, якщо побачимо роботу МВС.

– А самі люди готові? Як деякі кажуть (звісно, це буде антидемократично), відібрати паспорти у бабусь? Це ж нереально на виборах і неправильно.
Виборче законодавство. Позбавити від корупційної складової. Заборонити політичну рекламу на телебаченні. Після зробити головну зміну – ліквідувати мажоритарну складову
Олексій Кошель

Олексій Кошель: Нам принципово треба змінити виборче законодавство. По-перше, позбавити від корупційної складової. До прикладу, повністю заборонити політичну рекламу на телебаченні. Після цього виборчі кампанії стануть у п’ять разів дешевшими. Після цього виборець буде звертати увагу не на яскраву обгортку, а буде читати зміст, тобто виборчі програми, прислухатися до кандидатів. Після цього нам потрібно зробити головну зміну у виборчому законодавстві – повністю ліквідувати мажоритарну складову. 90% того, про що ми говоримо, це виключно мажоритарна складова.

– На Ваш погляд, мають лише за партійними списками бути?
За пропорційною системою у нас вибори одні з найчесніших за останні десятиліття
Олексій Кошель

Олексій Кошель: За пропорційною системою сьогодні у нас вибори одні з найчесніших за останні десятиліття.Жодних серйозних претензій до політичних партій у нас сьогодні нема. Ліквідувавши мажоритарну складову, ми зробимо останню крапку. І після цього за кілька років будемо говорити з вами про те, що виборча кампанія в Україні принципово не відрізняється від того, що є у Польщі, в Німеччині і так далі.

Але факт корупції все рівно буде мати місце. Будуть купувати 1%, 2%. Я думаю, що у Східній Європі також є подібні пережитки.

– Але не на десятки відсотків.

Олексій Кошель: Вони не даремно також і посилювали кримінальну відповідальність, і змінювали законодавство.

– Це законодавство, яке вже на практиці запроваджується в Україні, схоже з тим, яке діє в державах розвинутої демократії. То і на практиці у нас буде розвинута демократія? Можна на це сподіватися?

Ярина Журба: Можна на це сподіватися.
Що поганого, що кандидат ремонтує школу, політики йдуть для того, щоб всі школи і всі дороги були відремонтовані!
Ярина Журба

І щодо тези про те, що все через те, що громадяни продаються. Чому такі норми існують і в західних демократіях? Тому що у кожному суспільстві є люди, які будуть продаватися. Якась частка. Не можна очікувати, що стовідсотково громадяни були свідомими. Це утопія. Тому для такої частки громадян, які готові, не розуміють цього аргументу раціо і наслідків, для них має існувати кримінальна відповідальність. Тоді «метод батога» у цьому випадку.

Але просто тут є взаємозв’язок. Тому що, можливо, деякі слухачі зараз думають: а що поганого, що кандидат ремонтує школу чи садочки і так далі?

– Чому? Ви вже сказали: для самого виборця це дуже небезпечно.

Ярина Журба: Тому що політики йдуть для того, щоб усі школи були відремонтовані і всі дороги були відремонтовані!У день виборів працюватиме цілодобова «гаряча лінія» ІМІ для журналістів

опубліковано 15 жовт. 2014 р., 09:47 office ewgenus   [ оновлено 15 жовт. 2014 р., 09:48 ]

У день позачергових парламентських виборів 26 жовтня цього року в Інституті масової інформації (ІМІ) працюватиме правова «гаряча лінія» для журналістів. Про цейдеться на сайті ІМІ.

Усі журналісти, які висвітлюватимуть перебіг подій у день виборів, зможуть звернутися на «гарячу лінію», аби отримати різнопланові правові консультації від медіаюристів Романа Головенка та Максима Ратушного. ІМІ також радить журналістам, фрілансерам і блогерам телефонувати на «гарячу лінію» у випадку порушення їхніх професійних прав під час висвітлення процесу голосування.

Звернутися до ІМІ можна буде за телефоном 050-447-70-63. В день і ніч виборів «гаряча лінія» працюватиме цілодобово.

Нагадаємо, ІМІ підготував практичний посібник для журналістів, що планують висвітлювати парламентські вибори.

«Вибори та ЗМІ»

А ти є у списках виборців?

опубліковано 14 жовт. 2014 р., 23:23 office ewgenus   [ оновлено 14 жовт. 2014 р., 23:24 ]Інформацію про це Ви можете перевірити на сайті: https://www.drv.gov.ua (відео: Державний реєстр виборців)В Україні посилили відповідальність за порушення виборчих прав громадян

опубліковано 14 жовт. 2014 р., 02:13 office ewgenus   [ оновлено 14 жовт. 2014 р., 02:13 ]

Тиждень.ua233 нардепи підтримали законопроект за реєстраційним номером 4741.

14 жовтня український парламент прийняв рішення про внесення змін до ККУ щодо порушення виборчих прав громадян, відповідно до законопроекту № 4741. За відповідне рішення проголосували 233 депутати.

Як зазначив голова Верховної Ради Олександр Турчинов, законом запроваджується кримінальна відповідальність «за будь-яку спробу сфальшувати вибори в округах і вплинути на волю наших виборців».

«Це принципові відмінності, які відбулися в нашій країні», - наголосив керівник парламенту.

Законом, зокрема, підвищено санкції за окремі правопорушення, насамперед вчинені за змовою з членом виборчої комісії (комісії з референдуму) та групою осіб.

Документом у новій редакції викладено статтю 158 про надання неправдивих відомостей або фальсифікацію виборчих документів, а також статтю 1581 про незаконне використання виборчого бюлетеня.

Законом також у новій редакції викладено статтю 160 про підкуп виборця, згідно з якою "прийняття пропозиції, обіцянки або одержання виборцем, учасником референдуму для себе чи третьої особи неправомірної вигоди за вчинення чи невчинення будь-яких дій, пов'язаних з безпосередньою реалізацією ним свого виборчого права або права голосу (відмова від участі в голосуванні, голосування на виборчій дільниці (дільниці референдуму) більше одного разу, голосування за окремого кандидата на виборах або відмова від такого голосування, передання виборчого бюлетеня (бюлетеня для голосування на референдумі) іншій особі) - карається штрафом від ста до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або обмеженням волі на той самий строк.
Тиждень.ua

ІМІ підготував посібник «Журналіст і парламентські вибори 2014», що вийде також у формі мобільного додатку

опубліковано 8 жовт. 2014 р., 01:21 office ewgenus   [ оновлено 8 жовт. 2014 р., 01:23 ]

Інститут масової інформації (ІМІ) підготував практичний посібник для журналістів, що планують висвітлювати парламентські вибори. Таку інформацію опубліковано на сайті ІМІ.

У посібнику «Журналіст і парламентські вибори 2014»наведена інформація щодо статусу журналіста на парламентських виборах, виписані документи, які є підтвердженням статусу журналіста/працівника ЗМІ на виборах, а також коротко перелічені основні нормативно-правові акти, що регулюють журналістську діяльність та містять гарантії прав журналістської діяльності як безпосередньо на виборах, так і у загальному аспекті.

Також розглянуто питання основних принципів висвітлення виборчого процесу журналістами. У цьому ж аспекті розглянуто основні заборони, котрі стосуються діяльності журналістів/представників ЗМІ, а також діяльності самих засобів масової інформації.

Окремий розділ посібника присвячено безпосередньо виборчому процесу: його етапам, суб’єктам, системі виборчих комісій та їх повноваженням, порядку та процедурі утворення та роботи ОВК та ОДК, процедурі самого голосування (день виборів) та підрахунку голосів в аспекті діяльності журналістів та ЗМІ, статусу офіційних спостерігачів та співпраці з ними).

Розкрито питання доступу до інформації про фінансування виборчої кампанії.

Крім цього на сторінках посібника можна знайти опис правил передвиборчої агітації, політичної реклами та їх обмеження, а також не менш важливу інформацію щодо проведення та висвітлення опитувань громадської думки. Все це стане в нагоді як для діяльності ЗМІ на виборах, так і для журналістів для розпізнавання та фіксування порушень.

Також надана коротка інформація про оціночні судження, право на відповідь та спростування, що буде корисним для журналістів та ЗМІ не тільки у контексті виборів та виборчого процесу.

В останньому розділі посібника визначені основні види порушень під час виборів (безпосередньо ті, що стосуються виборів та процедурні порушення; порушення у питаннях агітації та політичної реклами) та основні способи протидії таким порушенням, а також процедури оскарження у разі виявлення порушень.

Спеціально розроблена форма повідомлення про порушення прав журналістів, та надані телефони «гарячих ліній» медіа-організацій (Інститут медіа-права, Інститут розвитку регіональної преси), які також як і Інститут масової інформації, надають журналістам правову допомогу.


http://vybory.mediasapiens.ua

1-10 of 23